JÄTA OMA TAGASISIDE TÖÖANDJA VÕI TOOTE KOHTA

Kinnisvara hindamine

Kinnisvara hindamine: kellele, milleks ja kuidas?

Uue kodu soetamisel ja oma vana objekti maha müümisel tuleb pidada meeles, et suureks kasuks võib tulla oma müüdava kinnisvara hindamine. Juhul, kui uue korteri või maja ostmise jaoks peab võtma kodulaenu, siis hindamine on hoopis kohustuslik.

Kes tegeleb kinnisvara hindamisega? Selleks võib pöörduda ettevõttete poole, kes tegelevad eksperthinnangutega. Hea, kui hindamisega tegutsev ettevõte on aktsepteeritud kõigi Eestis tegutsevate krediitasutuste poolt – nii saate valida just teile sobivat finantsasutust, kust laenu taotleda.

Millised on kõige levinumad põhjused kinnisvara hinnangu tellimiseks? Need on, näiteks: laenutagatise turuväärtuse määramine, ostu-müügi tehingute hinna määratlemine, hindamineüüritasu suuruse määratlemine, hindamine kohtuvaidluseks, kinnisvara hindamine finantsaruandluseks.

Kui hindamise eesmärk on kinnisvara tagatisena kasutamine, siis sellise hinnangu ettevalmistamisel osalevad reeglina kvalifitseeritud hindajad, kes on läbinud spetsiaalse väljaõppe ja edukalt sooritanud Eesti kvalifikatsioonikeskuse eksamid. Juhul, kui klienti huvitab lihtsalt tema vara hetke turuväärtus, siis on võimalik tellida kirjaliku konsultatsiooni, mis sisaldab turuolukorra analüüsi, hinnatava vara võrdlust tegelikult aset leidnud sarnaste objektidega notariaalsete tehingutega ja eksperdi arvamust praeguse turuhinna kohta. Tavaliselt on sellise hinnanguga seotud töömaht oluliselt väiksem ja vastavalt sellele maksab kliendi jaoks samuti vähem.

Hindamisakti saab tellida nii elamis- kui äripindade jaoks. Hindamise jaoks on vaja esitada erinevaid dokumente, milliseid – seda saab uurida täpsemalt konkreetse teenusepakkuja käest. Kuigi suurima osa dokumentantsiooni võib korteriomanik leida ise, siiski ei ole vaja teha topelt tööd vaid enne uurida hindaja käest – näiteks, vanemate paneelkorterite puhul saab hindaja ise peaaegu kogu vajaliku informatsiooni kätte (selleks on Kinnistusraamat, Maa-ameti geoportaal, Ehitisregister). Uusarenduste korterite jaoks on vajalik esitada plaan. Kui korteriga koos olid soetatud ka panipaik ja/või parmikiskoht, siis nende puhul kontrollib hindaja ise, kas need kuuluvad korteriomandi sisse või on vormistatud eraldi.

Väike vihje: kuna hindaja peab tegema vara seisukorrast pilte, siis enne seda on hea korteris veidi koristada ja ebavajalikud esemed ja asjad ära panna, samuti tagada juurdepääs tervele varale. Kõige rohkem annavad kinnisvarale väärtust sellised tegurid nagu asukoht, seisukord, suurus, korrus, panipaiga ja/või parkimiskoha olemasolu, kas lisaks on olemas sauna, rõdu või terass. Sisustuse olemasu ei lähe arvesse, erandiks võivad olla vaid köögimööbel, sanitaartehnika ja sisseehitatud garderoobid.

Kinnisvara hindamine võtab aega keskmiselt veerandtundi, suuremate elamute puhul kuni tund aega. Lõplik eksperthinnang valmib 1-3 päeva jooksul.

Korterite hindamine maksab tavaliselt 200€-250€ ringis. Hindamisaktid tüüpkorterites Mustamäel, Lasnamäel, Õismael on tavaliselt veidi odavamad kui uutes arendusprojektides või eksklusiivsetes korterites (näiteks, vanalinnas). Hinnatasemel järgmised on maa ja krundid, need on hinnaga 300€- 400€. Kõige kallimad hindamiseks on erinevad äriobjektid – keskmiselt 400€-600€ vahel.

05-05-2020 14:02

seotud uudised
E-poe loomine

E-kauplemine sobib hästi nii neile, kes proovivad end ettevõtja rollis esmakordselt, kui ka neile, kel juba ettevõtluskogemus olemas.

vaata rohkem 19-05-2020 13:03

Kuidas kirjutada motivatsioonikirja?

Meie kasutajate sees kogub populaarsust meie veebilehele hiljuti lisatud kategooria Teenused https://firmast.

vaata rohkem 04-06-2020 16:01

Suhted juhi ja töötajate vahel

Suhted juhataja ja töötajate vahel on üheks tähtsamaks aspektiks terve organisatsiooni töös.

vaata rohkem 21-01-2020 19:26